Welcome to Family Alliance Ontario

We are an autonomous alliance of citizens who offer knowledge, tools, and networking opportunities,
to individuals with disabilities, their families and friends. Our mission is to assist people in realizing a vision that includes valued relationships; choice and control over their lives; and enables inclusion through meaningful contribution and participation in community.

What we Offer

Knowledge, Tools & Networking Opportunities

Resources

Check out our links to helpful resources and websites.

Affiliated Networks

Find a family network near you!

Upcoming Events

Join us at upcoming events.

Uncovering the People's History Project

Uncovering the People's History Project logo
The People’s History Project is designed to foster an understanding around Canada’s poignant history of institutionalization for people experiencing a disability. The project strives to deepen the broader public’s understanding of the impact of the institutional care model, on people, their families, their loved ones and the community on whole.

Family Alliance Ontario
Current Board Members

Family Alliance Ontario is governed by a volunteer board of directors. Each elected director serves a two year term with eligibility for re-election for additional terms. To see our current board composition and the term each member is serving, click on a specific director's name.

Elected to Board: October 1, 2017

Vice President September 16, 2018

President June 8, 2019

Term expires 2021

Elected to Board: June 20, 2009

Vice President November 13, 2011

President April 2013

Vice President June 8, 2019

Vice President May 2, 2020

Term expires 2022

Elected to Board: September 16, 2018

Secretary/Treasurer June 8, 2019

Treasurer May 2, 2020

Term expires 2022

Elected to Board: May 2, 2020

Secretary May 2, 2020

Term expires 2022

Elected to Board: May 15, 2010

Vice President April 2013

Project Chair November 2017

Term expires 2021

Elected to Board May 2,2020

Term expires 2022

Elected to Board May 2, 2020

Term expires 2022

Elected to Board: October 1, 2017

Secretary September 16, 2018

Term expires 2021

Elected to Board: May 15, 2010

Term expires 2021

Elected to Board: November 13, 2011

Secretary January 25, 2014

Term expires 2022